Uncategorized

Gözlük Neden Kullanılır? Gözlük Ne İşe Yarar?

GÖZLÜK NEDEN KULLANILIR? GÖZLÜK NE İŞE YARAR?

Gözlük kullanımı görüşe ne şekilde yardımcı oluyor?

Gözlük kullanımı tedavisine başvurulan göz hastalıklarının çoğunda, göz küresi normal şeklini yitirmiştir. Göz küresinin normal şekli, göz merceğinden geçen ışınların, retinaya düzgün bir şekilde odaklanmasını sağlar. Ancak miyopi, hipermetropi veya nadiren astigmatizm gibi göz hastalıkları nedeniyle göz küresinin şekli bozulduğunda, ışık artık retina üzerine doğru şekilde odaklanamaz ve ışınların bu bölgeden sapma göstermesi nedeniyle de yakın veya uzak görüşte bulanıklık ortaya çıkar.

Gözlük, aslında konkav (içbükey) veya konveks (dışbükey) bir mercektir. Göz muayenesi sonucunda ortaya çıkarılan numara da, ışığın göz merceğinden geçtikten sonra uğradığı sapmanın derecesidir. Bu sapma derecesine göre de, hangi tip mercek kullanılacağı ve bu merceğin ne kadar kalınlıkta olması gerektiğine karar verilir. Gözlük olarak kullandığımız mercek, göz küresinin deformasyona uğramış olan şeklinden kaynaklanan ışık sapmasını düzeltir ve ışığın yeniden doğru alana odaklanmasını sağlamış olur.
Ancak göz küresinin şeklinin bozulmasından başka bir nedenden dolayı ortaya çıkan göz hastalıklarının tedavisinde, gözlük kullanımı bir işe yaramayacaktır.

Gözlük neden kullanılır? Gözlük ne işe yarar?

Bunlar da hoşunuza gidebilir

X