DİJİTAL GÖZ YORGUNLUĞU NEDİR?

Dijital teknoloji kullanımı gözlerimizi sonuna kadar zorlar. Saniyenin küçük bir kısmında uzak ile yakın arasında geçiş yapmaları gerekir: uzakta bir şeye bakmaktan küçük bir ekranda küçük yazı karakterleri ile yazılmış çok miktarda bilgiye – ve sonra tekrar geri. Bu durum siliyer kas ve göz merceğimizi çok yoruyor çünkü baktığımız şeyin açıkça odaklanmasını sağlamak üzere sürekli olarak uyum sağlamak zorunda kalıyorlar. Bunun sonucunda özellikle biz yaşlandıkça baş ağrısı, boyun gerginliği ve gözlerde yanma ve yorgunluk gelişebiliyor. Örneğin Almanya’da nüfusun yüzde 50’si bu belirtilenden biri veya birkaçını yani görme stresi yaşıyor.

Dijital göz yorgunluğuna neler sebep olabilir?

Özellikle akıllı telefon gibi dijital cihazlarımızı daha sık ve daha uzun süre kullandıkça, gözlerimiz uzak ve yakın arasında daha sık hareket eder. Gözün iç kısmındaki göz kası her zaman gördüğümüz şeye odaklanır. Yaşlandıkça, artık olması gerektiği gibi çalışmaz. İşte gözlerimizin yaşlanmaya başladığını fark ettiğimiz an budur. Akşamları ise, gözlerimizin ne kadar zorlandığını ve yorulduğunu fark ederiz.

Genellikle ilk etapta her zaman baş ağrısı, sırt ağrısı ve yorulmuş gözler ile dijital aygıtları kullanma arasında bağlantı kurmayız. Ve dijital cihazların bulanık görmenin sebebi olabileceğini hiç düşünmeyiz. Fakat bunların hepsi “Bilgisayar Kaynaklı Göz Rahatsızlığı”nın ilk işaretleri olabilir. Maalesef gözlerimiz, 30’lu yaşlardan itibaren başlayarak farklı mesafelere odaklanmaya “akomodasyon” yeteneğinde sürekli bir bozulma yaşar.

ZEISS Dijital Gözlük Camları gözün iç kısmındaki göz kapağı kasının çalışmasını destekler. Farklı özelliklere sahip uzak gözlüklerde başarılı sonuçlar vermekte ve dijital cihazlara bakarken göz için hedeflenmiş destek sunmaktadır. Bu gözlüğü tüm gün boyunca takabilirsiniz ve bunlar ilk defa ve uzun süreli gözlük takan kişiler için uygundur.